PUBLISHED SINCE 1997 |
üldine teave
Ajakirjas Acta Historica Tallinnensia avaldatakse erialaseid varem ilmumata eelretsenseeritud teaduslikke artikleid ja ülevaateid eesti või inglise keeles. Artikkel peab olema kirjutatud korrektses keeles ja vormistatud vastavalt juhendile. Ajakirjas avaldatakse ainult artikleid, mis käsitlevad Läänemere piirkonna ja Balti riikide ajalugu.
artikli esitamisest, eelretsenseerimisest ja parandustega käsikirja esitamisest
1. Käsikiri ja selle juurde kuuluvad muud materjalid tuleb esitada vastavalt allpool toodud juhistele.
2. Käsikiri saadetakse vähemalt kahele retsensendile ja kõigile toimetajatele.
3. Kui eelretsenseerimise tulemusena on artikkel hinnatud avaldamiseks sobivaks, saadetakse käsikiri vastutavale autorile paranduste tegemiseks.
4. Artikli autor(id) viivad artiklisse sisse parandused, võttes arvesse retsensentide kommentaare ning edastavad ajakirja toimetusele korrigeeritud käsikirja.
5. Ajakirja toimetus aktepteerib autori(te) tehtud parandustega käsikirja või saadab selle kordusretsenseerimisele.
6. Ajakirja toimetus otsustab artikli avaldamisele lubamise või tagasilükkamise pärast kordusretsensiooni.
Kõik ajakirjas avaldatavad artiklid läbivad rahvusvahelise topeltpimeda retsenseerimise. Retsenseerimisprotsessi kestus on varieeruv, sõltudes mitmetest teguritest. Tavaliselt võtab kogu protsess käsikirja esitamisest kuni avaldamiseni aega 4 kuni 6 kuud.
juhised autoritele
artikli tüübid
Teadusartiklid peaksid järgima teadusartiklite struktuuri. Käsikirja pikkus (koos tabelite, illustratsioonide, viidete ja kokkuvõttega) ei tohiks üldjuhul olla üle 9 000 sõna.
Ülevaateartiklid peaksid kokku võtma olemasoleva uurimistöö teatud valdkonnas, hindama kriitiliselt praegust teadmiste taset, tuvastama puudujäägid ja tegema ettepanekuid edasisteks uurimissuundadeks. Käsikirja pikkus ei tohiks ületada 8 000 sõna.
käsikirja elemendid
Pealkiri
Pealkiri peaks olema lühike, kuid informatiivne. Sõnade valik ja järjestus on olulised indekseerimise eesmärgil. Lisaks tuleks esitada ka artikli lühipealkiri.
Käsikirjas peavad sisalduma autori(te) nimed, sealhulgas üks eesnimi täielikult välja kirjutatuna, afiliatsioonid, postiaadressid ja e-posti aadressid. Kaaskirjas tuleks ära märkida vastutav autor.
Annotatsioon
Käsikirja põhitekstile peab olema lisatud annotatsioon artikli keeles (maksimaalselt 100 sõna), kus on esitatud lühidalt töö eesmärgid, tulemused ja järeldused.
Märksõnad
Annotatsioonile järgnevad märksõnad (maksimaalselt kaheksa).
Kirjandusviited
Kirjandusele viidatakse joonealuste viidetega, mis on nummerdatud läbi kogu töö. Viidetele tuleks võimalusel lisada unikaalne digitaalne identifikaator ehk DOI (digital object identifier) number, et tagada kiire ja täpne ligipääs viidatud allikale.
Kirjandusviited esitatakse järgmiselt:
a) Raamat ja monograafia: Autorite initsiaalid and perekonnanimed. Raamatu pealkiri. (Sarja nimetus, köite number). Kirjastaja, ilmumiskoht, aasta, viidatud leheküljed.
D. G. Anderson. Identity and Ecology in Arctic Siberia. Oxford University Press, New York, 2002, 103.
J. Liiv. Vari: Lugu lähemast minevikust. Mixi kirjastus, Tallinn, 2002, 39.
O. Loorits. Eesti rahvausundi maailmavaade. (Elav teadus, 12). Eesti Kirjanduse Selts, Tartu, 1932, 26.
b) Artikkel kogumikus: Autorite initsiaalid and perekonnanimed. Artikli pealkiri. – Raamatu pealkiri. Koost. ja/või toim. initsiaalid ja perekonnanimed. Kirjastaja, ilmumiskoht, aasta, viidatud leheküljed.
S. Watrous. The Regionalist Conception of Siberia, 1860 to 1920. – Between Heaven and Hell: The Myth of Siberia in Russian Culture. Ed. by G. Diment, Y. Slezkine. St. Martin’s Press, New York, 1993, 118.
Kui raamat ei ole avaldatud inglise keeles, peaks teave toimetaja(te) kohta olema originaalkeeles, nt:
T. Jaago. Narrationen von Heimat und Abstammung: Esten und ethnische Minoritäten in Estland erzählen. – Erzählen zwischen den Kulturen. Hrsg. von S. Wienker-Piepho, K. Roth. Waxmann, Münster, 2004, 173–185.
E. Piirimäe. Keeleline pööre. − Humanitaarteaduste metodoloogia: Uusi väljavaateid. Koost. ja toim. M. Tamm. Tallinna Ülikooli Kirjastus, Tallinn, 2011, 33–58.
В. Шалда. Латышские беженцы в России и революция 1915–1921 гг. – Россия и Балтия 2. Эпоха перемен (1914–1924). Отв. ред. А. О. Чубарьян. ИВИ РАН, Москва, 2002, 63–75.
c) Artikkel ajakirjas: Autorite initsiaalid ja perekonnanimed. Artikli pealkiri. – Ajakirja nimi, avaldamise aasta, köite number, väljaande number, viidatud leheküljed.
A. Kasekamp. Right-Wing Movements in the North-East Baltic. – Journal of Contemporary History, 1999, 34, 4, 587–600.
Tsitaatide puhul märkige leheküljenumbrid, kus tsitaat esineb, mitte viidatud teose lehekülgede koguarv.
d) Sama allika mitmekordsel viitamisel tuleks esimesel viitamisel anda täielikud bibliograafilised andmed. Järgnevad viited peaksid olema lühendatud kujul, sisaldades autorite eesnimede initsiaale ja perekonnanimesid, allika lühipealkirja ja viidatud leheküljed.
S. Watrous. The Regionalist Conception of Siberia, 120.
e) Arhiividokument: viidake konkreetsele allikale, millele töös viidatakse (looja, pealkiri, kuupäev, kui on teada). Arhiiv (esimesel viitamisel arhiivi ametlik lühend), arhiivi asukoht, kogu, fond, seeria, ühik. Esimesel viitamisel esitage arhiivi ametlik lühend ning kasutage seda järgnevates viidetes.
Political information of the Estonian Foreign Ministry to envoys posted abroad, 30 April 1927. Rahvusarhiiv (National Archives of Estonia, RA), Tallinn, 957-13-12, 2.
Arhiivimaterjalide puhul: dokumendi nimetus, arhiiv (välisarhiividel ka asukoht), fond (lühend f), nimistu (n), säilik (s), leht (l).
Politseivalitsuse direktori otsus 18.6.1935. Eesti Riigiarhiiv, f 949, n 1, s 5, l 85. Tambek Warmale 1.2.1944. Baltiska arkivet, Stockholm, Warma, 23.
Andmete kättesaadavuse avaldus (Data Availability Statement)
Andmete kättesaadavuse avaldus (juhul, kui see on asjakohane), tuleks esitada eraldi lõiguna enne tänuavaldust ning see kirjeldab, kust ja millistel tingimustel on uurimistööga seotud andmed kättesaadavad.
Tänuavaldus
Kui artikkel on saanud toetust uurimisprojekti või mõne muu välise rahastuse kaudu, tuleks see teave esitada eraldi tänuavalduse jaotises enne resümeed.
Resümee
Käsikirja põhitekstile peab olema lisatud eesti- või võõrkeelne resümee (maksimaalselt 700 sõna), mis sisaldab töö eesmärki ning põhitulemusi. Kokkuvõttes tuleks vältida viiteid.
märkused ja lühendid
Märkused peavad olema selged ja kompaktsed. Kõik märkused ja lühendid tuleks tekstis ära märkida. Pealkirjas ja annotatsioonis tuleks lühendeid vältida. Kirjapilt (suured ja väikesed tähed, kursiiv, paks kiri jne) peaks järgima tekstis kasutatavat stiili. Erinevad joonise osad tuleks tähistada väikeste tähtedega, mis on paigutatud sulgudesse. Sümbolite ja tähtede suurus ei tohiks olla väiksem kui 1,5 mm.
illustratsioonid
Illustratsioonid tuleks esitada lõplikus formaadis (hilisem suurendamine ega vähendamine ei ole vajalik) ja need peavad mahtuma ajakirja trükipinnale. Illustratsiooni maksimaalne suurus on 110 × 190 mm. Kõik failid peavad olema selgelt nummerdatud ja varustatud pealkirjaga ning saadetud autori(te) nime(de)ga eraldi failis. Iga illustratsiooni asukoht tuleks tekstis ära märkida (nt “siia lisada joonis nr XXX”). Kõik illustratsioonid peavad olema mõistetavate pealkirjadega. Illustratsioonide pealkirjad tuleks esitada eraldi loeteluna. Tekst, tabelid ja illustratsioonid ei tohiks üksteist korrata. Tihedat varjutust taustal tuleks vältida. Illustratsioonid tuleks esitada ühes järgmistest formaatidest:
Fotod (digitaalsed või skaneeritud) tuleks salvestada .tif või .eps failidena vähemalt 300 dpi resolutsiooniga. Värvilised illustratsioonid leiavad kasutust vaid artikli elektroonilises versioonis. Ajakirja printversioonis trükitakse kõik joonised must-valgelt. Pildid peaksid olema CMYK-režiimis (resolutsioon vähemalt 300 dpi). Veenduge, et kõik kunstiteosed on sobiva, minimaalse resolutsiooniga: 300 dpi pooltoonide ja halltoonide jaoks, 600 dpi kombinatsioonide jaoks (joonistuskunst ja pooltoonid koos) ning 600 dpi joonistuskunsti jaoks.
Kui soovite artiklile lisada varem avaldatud jooniseid, tabeleid vmt, tuleb enne käsikirja esitamist saada jooniste/tabelite autoriõiguste omaja kirjalik luba. Loa küsimine pole vajalik juhul, kui joonised, tabelid jmt on ilmunud avatud juurdepääsuga väljaandes. Uurimistöös kasutatud varem avaldatud materjal tuleb ära märkida, lisades algse allika viite joonise/tabeli pealkirja lõppu.
Käsikirja esitamine
Käsikiri koos muude asjakohaste materjalidega tuleb saata e-posti teel peatoimetajale (marek.tamm@tlu.ee) või esitada veebirakenduse kaudu. Rakenduse kasutamiseks peab vastutav autor esmalt kasutajaks registreeruma.
Artikli esitanud autor (tavaliselt vastutav autor), vastutab käsikirja eest alates selle esitamisest ja seisab hea sujuva suhtlemise eest ajakirja toimetusega. Vastutav autor tagab, et kõik kaasautorid on lisatud autorite nimekirja ja et kõik kaasautorid on toimetusele esitatud käsikirja versiooni lugenud ning selle esitamise heaks kiitnud. Olulised komponendid käsikirja esitamise juures:
kaaskiri
Iga käsikirja esitamisega peab kaasas olema kaaskiri. Kaaskiri selgitab, miks artikli sisu on oluline, asetades tulemused olemasoleva töö konteksti.
Kaaskiri peab sisaldama järgmisi kinnitusi:
Me aktsepteerime käsikirju, mis on eeltrüki serverisse üles laaditud, kuid palume sellest kaaskirjas teada anda. Palun lisage link eeltrükiserverisse laaditud käsikirjale ja kirjeldage, kuidas käsikirja on eeltrüki üleslaadimise ja ajakirjale esitamise vahel kohandatud/uuendatud.
orcid
Ajakiri soovitab kõigil artiklit esitavatel autoritel registreerida konto Open Researcher and Contributor Identifier (ORCID) keskkonnas. Registreerimine annab konto omanikule unikaalse ja püsiva digitaalse identifikaatori, mis võimaldab täpset autorluse tuvastamist ja parandab avaldatud artiklite leitavust. Kuna ORCID jääb konto eluea jooksul samaks, ei mõjuta nime, kuuluvuse või uurimisvaldkonna muutused autori varasemate tööde leitavust ning hõlbustavad suhtlust kolleegidega.
Ajakiri soovitab autoritel lisada oma ORCID andmed koos käsikirja esitamisega. Kõikide andmed esitanud autorite ORCID-d seotakse artikli elektroonilise versiooniga.
Kasulikku informatsiooni ORCID kohta leiad siit: https://support.orcid.org/hc/en-us/articles/360006896394-Auto-updates-time-saving-and-trust-building.
artikli avaldamistasud
Ajakiri ei nõua autoritelt artikli esitamistasu ega avaldamistasu. Avatud juurdepääsu tasu katavad Eesti Teaduste Akadeemia ja Tallinna Ülikool.
Korrektuur
Enne avaldamist saadetakse autorile kontrollimiseks artikli küljendatud versioon (korrektuur) trükivigade parandamiseks. Vigade parandus tuleb teha selgelt ja arusaadavalt. Teksti muutmine ja uue materjali lisamine enne trükkiminekut pole enam lubatud.